Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gelibolu Yarımadası'nda Yeni Bir Şehitlik Bulundu.

            Tarihin en kanlı savaşlarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda şimdiye kadar hiçbir kaynakta yer almayan yeni bir şehitlik bulundu.

Çanakkale Valisi Sayın Ahmet ÇINAR, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü İsrafil ERDOĞAN ve Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut AKKUŞ Gelibolu Yarımadasında inceleme gezisi yaptı.

Devlet Su İşleri’nin bölgedeki köy ve şehitliklere içme suyu getirmek için yaptığı çalışmalar sırasında Alçıtepe Köyü ile Şehitler Abidesi arasında kalan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan yol kenarında iş makinesiyle yapılan kazılarda kemikler ortaya çıktı. Bunun üzerine çalışma durdurularak yapılan incelemede bölgenin mezarlık olduğu anlaşıldı. Definlerin kıble yönünde yan yana yapılması ise buranın Türk şehitliği olduğunu ortaya koydu. İnceleme çalışmalarının ardından ortaya çıkan şehit kemikleri yeniden defnedildi. Bölge koruma altına alındı.

Çanakkale Valisi Ahmet ÇINAR : “Devlet Su İşleri burada bir çalışma yaparken kemikler ortaya çıkmış görevliler gerekli incelemeyi yapmıştır. Mezarların yönü ve defnediliş şekli buranın envanterimizde bulunmayan bir Müslüman mezarlığı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yöremizde sanıyorum böyle çok fazla şehitlik te ortaya çıkabilir. Gerekli incelemeler teknik cihazlarla yapılıp alan tam olarak tespit edilecek ve burası yeni bir şehitlik olarak düzenlenecek” dedi.

Gelibolu Yarımadasında gerçek şehit kabristanlarının tespiti için bugüne kadar 1913-1926 yıllarında üst düzey harita hizmetlerinde bulunan Cumhuriyet döneminin ilk harita genel müdürü olan Şevki Paşa’nın hazırladığı haritadan yararlanılıyordu. Şevki Paşa 1916 yılında bölgede yaptığı çalışmalarda hem Türk askerlerine ait şehitlikleri hem de itilaf devletlerine ait mezarları harita üzerinde detaylı olarak göstermişti. Bu güne kadar Şevki Paşa’nın haritasından yola çıkılarak Gelibolu Yarımadasında pek çok gerçek şehitlik tespit edilerek tescillendi ancak yeni bulunan mezarlığın Şevki Paşa haritası da dahil olmak üzere hiçbir kaynakta  bulunmadığı belirtildi.

 
    
  • Yeni Şehitlik11
  • Yeni Şehitlik12
  • Yeni Şehitlik13
  • Yeni Şehitlik14
  • Yeni Şehitlik15
  • Yeni Şehitlik16
  • Yeni Şehitlik17
  • Yeni Şehitlik18