Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi

        Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi" nin tanıtımı amacıyla Bağ Üreticilerimizden Diyojen İZVİNGO’nun bağına Çanakkale Valisi Orhan TAVLI, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent TURAN, AK Parti Çanakkale Milletvekili Sayın Jülide İSKENDEROĞLU, Bozcaada Kaymakamı Mustafa AKIN, AK Parti İl Başkanı Gültekin YILDIZ, Çanakkale Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ ve Sağlık Ocağı Lojmanlarının temel atma töreninde bulunan birçok kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla bir ziyaret gerçekleştirildi.   
        Söz konusu ziyarette katılımcılara birer el örgüsü sepet, şapka ve tanıtım broşürü verilerek, katılımcıların organik olarak üretilen üzümleri kendi elleri ile toplamaları ve tatmaları sağlandı. Ziyaret öncesinde de Projenin uygulama aşamasında katılımcıları toplu olarak bağlara taşımak için Bozcaada’da yaşayan Ressam Cemil ONAY’ın da katkılarıyla hazırlanan Römorklara binilerek projenin tanıtımında kullanılmak üzere hatıra fotoğrafları çekildi.
        AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Çanakkale’mizin her köşesi bir marka. Bu markamızın bir diğer güzelliği de her bölgemizin ayrı kendi bölgesinin hayata geçirmesi. Bugün Bozcaada’mızdayız 10-16 Ağustos tarihlerinde Bozcaada’mızdaki ‘bağ bozumu törenleri’ için buradayız. Bozcaada’mızın turizmi kadar tarımı da, üzümü de çok kıymetli. Bağ bozumu törenlerinde olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Tüm ülkemiz ve dünyaya bu üzümlerin tanıtılması en büyük hedeflerimizden bir tanesi” dedi.
        Ziyarette bir demeç veren Bozcaada Kaymakamı Mustafa AKIN “Bu yıl Kaymakamlığımız “Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi’’ adlı bir proje gerçekleştiriyoruz. Proje çerçevesinde şapka, önlük ve sepetler adamızı ziyaret edenlere ücretsiz olarak dağıtılacak. Sloganımız ise ‘tak sepeti koluna haydi bağ bozumuna’ vatandaşlarımız 100 tl karşılığında kendilerine ücretsiz olarak verdiğimiz sepetleri vatandaşlarımız kendi elleriyle topladıkları üzümlerle dolduracaklar bunun karşılığında da bağcılarımızın ürünleri daha fazla değer kazanmış olacak. Bu vesileyle bağcılığımız daha ileri nesillere katkı sağlamış olacak. Biz vatandaşlarımızı 10-16 Ağustos tarihlerinde Bozcaada’mızdaki ‘bağ bozumu törenleri’ ne bekliyoruz” dedi.
        Bozcaada İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bozcaada Bağ Üreticileri ve S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin beraber yürüttüğü ve Bozcaada Kaymakamlığı Mahalli İdare Başkanlığınca desteklenen ‘’Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi’’nin amacı kısaca Bozcaada’da Tarımsal (Agro) Turizmin teşvik edilerek yaygınlaştırılması ve bu yolla çiftçilerimizin kazançlarının arttırılmasına katkı sağlanması; uzun vadede Bozcaada ‘da üretilen üzümlerin Web ortamında hasat öncesi daha bağda iken pazarlanabilmesine imkan sağlanması ve üzüm üreticisinin emeğinin karşılığını almasına katkı sağlanması; Katılımcı açısından da hedeflediği bağa ulaşan katılımcının, zevkle tükettiği Bozcaada’ya özgü üzümlerin başta Bozcaada Çavuşu olmak üzere nasıl üretildiği konusunda bilgi sahibi olması ve aynı zamanda toprakla buluşturularak en sevdiği üzümü kendi eliyle koparması ve bu vesileyle bir nebze olsun şehir yaşantısının üzerinde biriktirdiği stresten kurtularak Agro (Tarımsal) terapi   yapması sağlanmasıdır.  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg