Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çanakkale'de 100. Yıl Turizm Zirvesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hizmet Sektör Kurulu tarafından 18 Ekim 2014 tarihinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezinde “100. Yılında Çanakkale Destanı’nın Bölge Turizmine Katkıları” temalı turizm zirvesi gerçekleştirilmiştir. Zirveye Çanakkale Vali Yardımcısı Saim ESKİOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kurullar Dairesi Başkanı Mehmet GÜRKAN, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ, Çanakkale 2015 100. Yıl Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut AKKUŞ,  MÜSİAD Hizmet Kurul Başkanı Muhammet Ali ÖZEKEN, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman YILDIZ ile Turizm Sektör Temsilcileri katılmıştır.

MÜSİAD Hizmet Kurul Başkanı Muhammet Ali ÖZEKEN’in turizm zirvesi açılış konuşmasının ardından MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman YILDIZ ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kurullar Dairesi Başkanı Mehmet GÜRKAN konuşmalarını yapmışlardır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kurullar Dairesi Başkanı Mehmet GÜRKAN konuşmasında; “Arkeolojik, kültürel alanları, kentsel nitelikteki sit alanları, tek yapı ölçeğindeki değerleri ve bunun üzerine de somut olmayan değerlerimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi koyduğumuzda burası kültür hazinesi niteliği kazanıyor. Böyle büyük bir hazineye sahibiz. Peki ne yapıyoruz? Ne yapacağız? Bunları tartışmamız gerekir. Burada farklı yaşanmışlıklar, boğazın karşı yakasında farklı yaşanmışlıklar var. Bunlar birer değer. Bunların ortaya konulması ayrı bir mesele. Bunları ortaya koyarken de bu değerlere zeval gelmeden, bu değerlerin önemini metalaştırmadan hareket edilmesi gerekir. O sebeple atılacak her adımda, farklı farklı sektörlerin, hizmet olsun, üretim, sanayi, turizm sektörü olsun, her anlamda atılacak adımlarda çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü bu alandaki her nokta tüylerimizi diken diken eden olayların yaşandığı alanlardır. Bizler Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, bu konularda gerekli değerlendirmeleri birlikte yaparak ne tür katkılar koyabileceğimizi, sizlerden gelecek yansımalarla beraber notlarımıza alacağız. Bu notlarımızı Bakanlığımızda en üst düzeyde değerlendireceğiz. Burada yapılacak değerlendirmeleri de en ince ayrıntısına kadar dikkate alacağız.” demiştir.

Konuşmaların ardından zirveye katılan kurumlar ve sektör temsilcilerince sunumlar yapılmış ve katılımcılar görüşlerini dile getirmiştir.

 

  • Zirve11
  • zirve12
  • Zirve13
  • zirve14