Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ, 1915’TE ÇANAKKALE’DE SAVAŞAN VE BOZCAADA’DA KONUŞLANAN FRANSIZ ASKERLERİN KARTPOSTALLARINDAN OLUŞAN BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

“BURASI SAKİN, KARŞI KIYIDA CEPHE VAR”

       İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi işbirliğiyle hayata geçirilen bu sergi, Osmanlı donanmasının 18 Mart 1915’teki Çanakkale zaferinin ardından, Gelibolu Yarımadası’nda savaşan Fransız askerlerinin dinlenme bölgesi olarak konuşlandıkları Bozcaada’dan gönderdikleri kartpostallardan oluşuyor.

       Sergide yer alan kartpostallar, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi kurucusu Hakan Gürüney’in özel koleksiyonuna aittir. Küratörlüğünü Alexandre Toumarkine (Orient-Institut Istanbul - tarihçi ) ve Loubna Lamrhari (IFEA - tarihçi) yaptığı serginin tasarımı  İzzeddin Çalışlar’a aittir.

       16 Ocak 2015 Cuma günü Saat:17.30’da Fransız Kültür Merkezinden konuklarında katılımıyla Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açılacak olan sergi 5 Şubat’a kadar devam edecektir.

       "Burası Sakin, Karşı Kıyıda Cephe Var" sergisinin Çanakkale gösterimi, Çanakkale Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, CABININ-Çanakkale Bienali İnisiyatifi ve MAHAL Sanat işbirliğiyle gerçekleşmiştir.

  • Bozcaadadavetıye1
  • Bozcaadadavetıye2
  • davetiye
  • kartpostal
  • kartpostal1