Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

DÜNYA ÇANAKKALE'Yİ SANAL ORTAMDA KEŞFEDECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu’yu sanal ortamda dünyaya açıyor.

Bakanlık, tarihi alanın tamamının dünyanın her yerinden tek bir “tık”la ziyaret edilebilmesi için Google ile anlaştı.

“Gelibolu 360°” adını taşıyan proje için Google’ın Street View teknolojisinden yararlanıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, projeyle Gelibolu’ya ayak basmadan da zihinsel ve duygusal olarak aynı doygunluğa erişilmesinin sağlanacağını belirtti.

Bakan Ömer Çelik: “Bilindiği üzere Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümünde tarihine yakışır bir anma töreni için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve yönlendirmeleriyle bir çalışma başlattık ve gerekli yasayı çıkarıp, Başkanlığımızı oluşturduk.

Bu yıl farklı kimliklerimiz ile yeniden bu topraklarda buluşacağız. Ama bu kez aynı cepheden, dünyaya barış mesajı vereceğiz.

Yıl dönümü etkinlikleri için yapılan çalışmaların kapsamı geniş ve detaylı tutuldu. Öyle ki artık evrensel bir dil olan, zaman ve mekan sınırı tanımayan sanal dünyayı da devreye soktuk. Hepinizin bildiği gibi Google,  “Street View” teknolojilerinden yararlanarak “Özel Koleksiyon” hazırlıyor ve ülkelerin doğal-tarihi güzelliklerini, kutsal-anıtsal mekanlarını 360° panoramik bir görüntü aracılığıyla ve 3D kalitesinde ‘online dünyaya’ taşıyor.

Bu kapsamda Gelibolu’ya ayak basmadan da zihinsel ve duygusal olarak aynı doygunluğa erişilmesini sağlamak için Google ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışma sonucunda sadece ulusal tarihimiz ve milli değerlerimiz açısından değil dünya tarihi açısından da çok önemli rol oynamış olan Gelibolu Tarihi Alanının tümünün sanal ortamda  dünyanın ziyaretine açılması sağlanacaktır. Mehmetçik Anıtımız, 57. Alay Şehitliği ve tüm şehitliklerimiz, Tabyalarımız, Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Conk Bayırı, Anzak Koyu, İngiliz Anıtı ve diğer tüm yabancı mezarlıkları dünyanın her tarafından erişilebilir olacak. Bu da Çanakkale’nin daha da bilinir olmasına katkı sağlayacaktır.

Bu işbirliği neticesinde, Google Street View teknolojisi ile Gelibolu yarımadasında 84 ayrı noktada yer alan şehitliklerimizin ve yabancı mezarlıklarının 360° panoramik çekimleri tamamlandı. Gelibolu 360° Projesi ile yarımadadaki tüm alan 24 Nisan itibarıyla yaklaşık 2.5 milyar internet kullanıcısının online erişimine sunulacak. Yani yarımadaya dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından sanal ziyaret olanağı sağlanmış olacak.

Projeye, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri de destek veriyor.”