Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

DÜNYANIN EN BÜYÜK BEŞ TURİZM FUARINDAN BİRİ OLAN EMITT’TE BU YIL ÇANAKKALE RÜZGARI ESTİ.

       Tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimi olan Çanakkale, dünyanın en büyük ilk beş turizm fuarı arasında yer alan, kısa adı EMITT olan, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın 20.si İstanbul TÜYAP Fuar ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

       Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde turizm sektörünü aynı platformda bir araya getirerek güçlü bir sinerji oluşturan EMITT Fuarı’na Çanakkale büyük bir katılımla iştirak etti. Çanakkale’deki turizm firmaları ile otelciler, acenteler ve çok sayıda ilçenin de stand açarak tanıtım yaptığı EMITT Fuarı’na AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Kemal Pazarbaşı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Çanakkale-Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Turgay Kılıç ve çok sayıda üst düzey yetkili de katılarak destek verdi. Çanakkale standının büyük ilgi gördüğü fuarda ilin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı yapılarak turizm konusunda bağlantılar yapılırken, konuklara tanıtım materyalleri dağıtıldı.

       Dünyanın yakından takip ettiği fuarda Çanakkale; kültürel mirasımızdan, doğal güzelliklerimize, el işçiliğinden, mutfağımıza ve daha birçok alanda temsil edildi. Çanakkale Valiliği İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü tanıtım standı fuarı gezen misafirler tarafından büyük ilgi gördü. Zengin içerikli tanıtım materyalleriyle kentin tanıtımına katkı yapılırken Çanakkale’nin tüm değerleri tanıtıldı.

Fuarda Çanakkale standı ziyaretçilerin dikkatini çekerken, akşam AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın katıldığı yemekte Çanakkale’nin turizm potansiyeli ve yeni stratejiler konuşuldu.
       Çanakkale’nin ihtiyaçlarına siyaset üstü bir bakışla yaklaşılması gerektiğine inandıklarını belirten Turan, "Turizm potansiyeli yüksek Çanakkale’mizin hak ettiği turisti çekebilmesi, turizm gelirinden payını artırabilmesi için bizi yetkililerle bir araya getiren Kültür Turizm İl Müdürümüze teşekkür ediyorum. Çanakkale öylesine güzide bir şehir ki tarihiyle, doğasıyla, tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle kendisine hayran bırakıyor. Çanakkale öncelikle bizim için Milli şuurun başkenti. Topraklarımıza göz dikmiş dünyaya karşı, topyekun mücadele verdiğimiz yer. Çanakkale tarihteki öneminin yanında tarımda, sanayide, turizmde bir marka şehir. Çanakkale’nin zenginlikleri turizmi de ön plana çıkaran nitelikte. Tarih ve kültür turizmi, termal turizm, deniz turizmi, ekoturizm bütün bu başlıkların kolaylıkla örneklerini görebileceğimiz bir şehir. Her bir ilçemiz ayrı bir kıymeti var. Bu derece iddialı kaynaklara sahip Çanakkale, Kültür, Tarih ve Doğa turizminde hak ettiği payı alabilmeli. Yeni stratejiler, projeler üzerine turizm sektörü çalışmalar yapmalı. Biz milletvekilleri olarak Çanakkaleli’nin faydasına her türlü projeye destek vermeye açığız. Göreve geldiğimiz günden beri Çanakkale’mizin hangi değeri varsa günü geldikçe ön plana çıkarıyoruz. Çanakkale’yi tüm değerleriyle birlikte ele almamız, buna göre planlamalar yapmamız gerekiyor" diye konuştu. Çanakkale Turizminin konuşulduğu toplantıya yatırımcılar ve acente temsilcileri de katıldı. Verimli geçen toplantıda acentelerinde görüşleri alındı.