Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ECDADINA, EMANETİNE SAHİP ÇIKIYOR

Çanakkale Mahmudiye’li, evli ve 3 çocuk babası, emekli mobilyacı Muammer Üren, Hasan Mevsuf Şehitliği bakım ve çevre temizliğini 2 yıldır gönüllü olarak yapıyor. Çanakkale Mehteran Derneği üyesi ve aynı zamanda Doğayı Koruma Derneği Kurucu üyesi olan Muammer Üren, sivil toplum kuruluşlarında ve sosyal sorumluluk projelerinde görev alarak örnek ve aktif bir yaşam sürüyor.

Kendisine Hasan Mevsuf Şehitliğinin bakım, onarım ve çevre temizliği yapma fikrinin nereden geldiğini sorduğumuz da; “1974 Kıbrıs Barış Harekâtında görevli askerdim, Türk askerinin çok zor şartlarda savaşarak, şüheda şerbeti içtiğine şahit oldum. Yıllardır içimde şehitlerimize layık olabilmek için bir şeyler yapmam gerektiği içimde bir ukde olarak kaldı. Ayrıca mazlum milletlerin yenilmez gözüyle baktığı, İngiltere ve Fransa gibi devlerin tarihe gömüldüğü, Türk milli mücadele ruhunun doğduğu yer olan Çanakkale’de savaşan şehitlerimiz bizim bağrımızda yatıyor. Bu düşüncemden dolayı onlara sahip çıkarak, evlatlarımıza ve torunlarımıza emanetimizi sağlam bırakmak arzu ve temennisini gerçekleştirmek istedim. Milli ve vatan şairimiz, İstiklal Marşımızın mimarı Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirinde dediği gibi” “Yine bir şey yapabildim diyemem hatırına”. Ben de şehitlerimize en azından bu şekilde layık olmaya çalışarak bir nebzede olsa huzur içerisinde olmak istiyorum. Kepez’de ikamet ettiğim için Hasan Mevsuf Şehitliğinin yakın olması da etkili oldu. Bu vesile ile bugün beni misafir eden İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Kemal Dokuz beyefendiye ve Arkeoloji Müze Müdürümüz Sayın Sevim Tunçdemir hanımefendiye duyarlı davranışlarından dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz  “Muammer Ürem abimize duyarlı ve anlamlı hizmetlerinden dolayı asıl biz teşekkür ederiz. Ecdadına sahip çıkan sorumlu insanlarımız olduğu sürece, ecdadımızın emaneti olan vatanımız ilelebet payidar yaşayacaktır. Yapmış olduğu sosyal sorumluluk projesi herkese örnek olmalıdır. Arkeoloji Müze Müdürümüzle beraber kendilerini misafir etmekten onur duyduk, yaptığı ve yapacağı tüm hizmetlerde yanında ve destekçisi olacağız. Bu vesile ile Şairin dediği gibi ”Bu vatantoprağınkara bağrında, Sıradağlar gibi duranlarındır” dizeleri ile vatanımızın gerçek sahip ve bekçileri olan ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve dua ile anıyoruz” dedi.

Ziyaret sonunda Muammer Üren’e; İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve Arkeoloji Müze Müdürü Sevim Tunçdemir teşekkür belgesi ve dua eden asker hediye ederek ziyaret sonlandırıldı.


  • Hasan Mevsuf Plaket1.jpg
  • Hasan Mevsuf Plaket2.jpg