Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

53. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLAMALARI

Çanakkale, Biga ve Eceabat'ta 53. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla kutlamalar yapıldı.

Eceabat Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen “Kütüphane İskelede” adlı etkinlikte Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Turna, İlçe Müftüsü Dr. İhsan Kara, protokol üyeleri, öğrenciler, öğretmenler, vatandaşlar yaklaşık yarım saat süreyle kitap okudu.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Dokuz, burada yaptığı konuşmada, şehitler diyarı Eceabat'ta Kütüphane İskelede Projesi'ni gerçekleştirmekten mutlu olduklarını söyledi. Dünyada ve Avrupa ülkelerinde kitap okuma alışkanlığının yüzde 21 olduğunu ifade eden Dokuz, "Türkiye'de bu oran binde 1 oranında. Türkiye'de cep telefonu için ayda 213 lira harcanırken kitaba 6,5 lira harcanmakta." dedi.Etkinliğin ardından katılımcılara kitap ayracı ve kalem hediye edildi.

Biga Atatürk Kültür Merkezinde Dumlupınar Ortaokulu tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Kütüphane sorumlusu Ali Köse, etkinlikler kapsamında Hükümet Konağı sergi salonunda kütüphanenin ziyaret edileceğini, öğrencilerin gruplar halinde kütüphaneye gelerek, buradaki bilgilerden faydalanabileceğini söyledi. Kütüphanenin kurulduğundan bu yana çeşitli mekanlar değiştirerek bugünkü ortamına kavuştuğunu belirten Köse, “Temennimiz daimi olarak hizmet vereceği bir hizmet binasının olmasıdır. Halkımızın rahat bir ortamda kitap okuyabilmesi için kütüphanemizin fiziki şartlarında, iç dizaynında bazı yenilemeler yapılmıştır. Halk kütüphanemiz, halkımızın, öğrencilerimizin hizmetindedir. Üye olmak, kitap almak ücretsizdir. TC no yeterlidir. Hafta boyunca kütüphanemizde güncel kitaplardan oluşan kitap sergimiz açık olacaktır. Halkımızı, öğrencilerimizi yeni kütüphane yerimizi ve kitaplarımızı görmeye davet ediyorum" diye konuştu. Etkinlikte yıl içerisinde en çok kitap okuyan öğrencilere kitap hediye edildi. Program tiyatro gösterisi ile son buldu. Programa, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Emre Mengi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Kütüphane Haftası Etkinliklerinde çocuk okuyucularına odaklandı. 
Ünlü çocuk yazarlarından Aşkın GÜNGÖR, Habib BEKTAŞ, Aytül AKAL ve Koray AVCI ÇAKMAN, İl Halk Kütüphanesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliği ile ilk ve ortaokul öğrencileriyle buluşuyor.
Bu projenin amacı, çocuklarımızın, gençlerimizin hayal gücünü besleyecek, fikir yürütmelerine yardım edecek ve kendilerini ifade etmelerini sağlayacak olup ilkokul ve ortaokul seviyesinde öğrencilerin okuma sevgisini ve alışkanlığını arttırarak, çocuk yazarlarının hedef kitlesine yönelik interaktif buluşmanın sağlanmasıdır.

23 Mart -10 Mayıs tarihleri arasında dört farklı çocuk yazarının Atatürk Ortaokulu Konferans Salonu ve Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezinde çocuk etkinlikleriyle (drama, atölye, söyleşi) planladı. İlimizdeki özel okullar ve devlet okullarından, köy okullarına kadar toplam 35 okulun katılımı sağlanacak. Çanakkale de yazarların severek katılım gösterdiği bu projenin amacı, çocuklarımızın, gençlerimizin hayal gücünü besleyecek, fikir yürütmelerine yardım edecek ve kendilerini ifade etmelerini sağlayacak olup ilkokul ve ortaokul seviyesinde öğrencilerin okuma sevgisini ve alışkanlığını arttırarak, çocuk yazarlarının hedef kitlesine yönelik interaktif buluşmanın sağlanmasıdır.

Dedektif Bol Bel'in Serüvenleri, Gohor, Kahraman Korkak Babam gibi çocuk kitaplarının yazarı olan Aşkın Güngör Çanakkale'deki çocuklarla buluştu. Kütüphaneler Haftası nedeniyle Çanakkale İl Halk Kütüphanesi'nin düzenlediği etkinlikler kapsamında, Yazar Güngör Çanakkale'deki okullara giderek, çocuklarla sohbet etti.

 • Kütüphane Haftası 10.jpg
 • Kütüphane Haftası 11.jpg
 • Kütüphane Haftası 12.jpg
 • Kütüphane Haftası 13.jpg
 • Kütüphane Haftası 14.jpg
 • Kütüphane Haftası 15.jpg
 • Kütüphane Haftası 16.jpg
 • Kütüphane Haftası 17.jpg
 • Kütüphane Haftası 18.jpg
 • Kütüphane Haftası 19.jpg
 • Kütüphane Haftası 21.jpg
 • Kütüphane Haftası 22.jpg
 • Kütüphane Haftası 23.jpg
 • Kütüphnae Haftası 24.jpg
 • Kütüphane Haftası 25.jpg