Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI SAYIN PROF.DR. NUMAN KURTULMUŞ "2018 TROİA YILI" TANITIM TOPLANTISINA KATILDI.


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale’de, İtilaf Devletlerinin Gelibolu’dan tahliyesinin 102. Yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Törenin ardından restorasyon çalışması Başkanlığımızca yürütülen ve Çanakkale Savaşı’nda ilk sehitlerimizi verdigimiz yer olan Seddülbahir Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale’de “Bir Diriliş Destanı Çanakkale" isimli konsere katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi'nde düzenlenen "2018 Troia Yılı" tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Numan Kurtulmuş, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zengin bir tarihi birikime sahip olduğunu, bu birikimin daha güzel bir şekilde anlatılması ve dünyaya tanıtılması gerektiğini belirtti.

Dünyada son dönemde İslam düşmanlığını arttığını ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, “Özellikle İslamofobianın ana unsurlarından biri olarak Türkiye düşmanlığını sürekli kaşıdıklarını görüyor ve buna şahit oluyoruz. Biz zenginliklerimize sahip çıkarken, bunları bütün dünyaya tanıtırken aynı zamanda dünyadaki bu karanlık İslam ve Türkiye karşıtı, yabancı düşmanı, ırkçı çevrelere karşı da Türkiye üzerinden büyük bir mücadele vermiş olacağız.” dedi.

“2018 Troia Yılı” dolayısıyla Troia’nın, Türkiye’nin bir değeri olarak tanıtmakla  kalmayacaklarını, aynı zamanda Türkiye’yi bir dünya markası olarak tanıtacaklarını aktaran Bakan Kurtulmuş, “Bu, bizim Türkiye düşmanlığına vereceğimiz, kültür alanında hazırlayacağımız en önemli cevaplardan birisidir. Bunu en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.

“Şimdi, köklerimiz üzerinden yeniden doğma vaktidir”

Milli kültürel bağımsızlığına sahip olamayan ülkelerin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığından söz edilemeyeceğini vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş,şöyle devam etti:

“Milli kültürel bağımsızlıktan kastımız, bu coğrafyaya ait ne varsa onu Türkiye’nin zenginliği olarak kabul etmek, milli varlığımızın bir parçası olarak görmektir. Ne yazık ki son 2 asırdır bu topraklara ait ne varsa ondan uzaklaşmaya çalışan, köklerinden, kültüründen ve geçmişinden kopmayı, aksine Batı medeniyetinin karşısında acziyet bilinci anlayışı içinde onlara öykünerek, özenerek, onları taklit etmeyi adamlık sanan bir zihniyet, Türkiye'de milli kültüre büyük zarar vermiştir. Bu topraklarda 2 asırdır verilen büyük mücadelenin bir parçası da burasıdır. Bir tarafta köklerini Troia’dan Osmanlı’ya birikimine sahip çıkan, köklerine saygı gösteren, kökleri üzerinden yeniden yeşerebileceğine inananlar, diğer tarafta ‘Biz yenildik, mağlup olduk, Batı medeniyeti karşısında yok olduk. Öyleyse onlarda ne varsa taklit edelim, onlara benzeyelim, onlar gibi olalım, adam oluruz.’ diyenler. Bunlar, sadece taklitçilik içinde değil aynı zamanda geçmişi inkar üzerinde de bir anlayış geliştirdi. Şimdi, köklerimiz üzerinden yeniden doğma vaktidir.”

Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Girmesinin 20. Yılı

Troia'nın 1998'de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdiğini ve 2018’in bunun 20. yılı olduğunu hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş,  “Trioa Yılı” dolayısıyla dünyanın Türkiye’den, Çanakkale’den, Trioa’dan haberi olmasının sağlanacağını aktardı.  Bakan Kurtulmuş, bundan sonra her sene ülkedeki başka bir güzelliğin dünyaya tanıtılması için çalışmalar yapılacağını belirtti.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde Türkiye'den 17 eser bulunduğunu anmsatan Bakan Kurtulmuş, “Bunlar, her yıl artarak devam edecek. Şu anda sırada bekleyen Göbeklitepe var. Onu da listeye alacağız. Türkiye'yi uluslararası alanda daha fazla görünür hale getirmek için canla başla gayret sarf ediyoruz. Türkiye, 2017’de UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi oldu. Bu, Türkiye için büyük bir başarıdır. Hem de rakibimiz Almanya’ydı. Onlara 38 oy fark atarak, üyeliği kazanmış olduk. Bu da Türkiye’nin tanıtımı bakımından büyük bir başarı oldu.”

Trioa Yılı Etkinlikleri

Trioa Yılı dolayısıyla yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerle ilgili de bilgi veren Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Devlet Opera ve Balesinin düzenleyeceği etkinlikleri Türkiye'nin birçok yerinde icra edeceğiz. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün tertip ettiği konserler, birtakım etkinlikler vasıtasıyla Trioa'yı hem burada hem Türkiye'de hem de yurt dışında bütün ilgililere tanıtmaya gayret edeceğiz. Devlet Tiyatroları üzerinden sahnelenecek oyunlarla Trioa'ya karşı ilginin ortaya çıkması için gayret sarf edeceğiz. Burada tertiplenecek 3 günlük bir uluslararası etkinlikle Trioa ile ilgili insanları bir araya getireceğiz ve o etkinlikler çerçevesinde, Türkiye'nin en güzel müzelerinden biri olan Trioa Müzesi'nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Dünyanın farklı yerlerinden basın mensuplarını buraya getirip Trioa'yı tanıtmak ve onlar üzerinden Trioa'nın dünyaya tanıtılması için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Yurt dışında onlarca fuara katılacağız. ÇOMÜ, 2 büyük uluslararası kongre, bir kısa film yarışması finalinin gerçekleşeceği etkinlik dizisi yapacak. Trioa araştırmalarına birtakım ödüller verilecek.”

Bakan Kurtulmuş, 2018’den sonra Trioa defterinin kapanmayacağını, sonraki yıllara taşınacağının da altını çizdi.

Toplantı öncesi basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Bakan Numan Kurtulmuş, gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu belirtti. Bakan Kurtulmuş, kolaylıklar dilediği gazetecilere kırmızı karanfil dağıttı ve fotoğraf çektirdi.

Bakan Numan Kurtulmuş, tanıtım toplantısının ardından, Anadolu Hamidiye Tabyaları, Troia Müzesi ve Troia Ören Yeri’nde de incelemelerde bulundu. 

 • Bakan ziyareti11.jpg
 • Bakan ziyareti12.jpg
 • Bakan ziyareti13.jpg
 • Bakan ziyareti14.jpg
 • Bakan ziyareti15.jpg
 • Bakan ziyareti16.jpg
 • Bakan ziyareti17.jpg
 • Bakan ziyareti18.jpg
 • Bakan ziyareti19.jpg
 • Bakan ziyareti21.jpg
 • Bakan ziyareti22.jpg
 • Bakan ziyareti23.jpg
 • Bakan ziyareti24.jpg
 • Bakan ziyareti25.jpg