Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TÜRK HAVA YOLLARI'NIN "TROYA" TEMALI UÇAĞI GÖKLERDE


Türk Hava Yolları’nın “TROYA ” Temalı Uçağı Göklerde

TROYA’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin 20. Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından ilan edilen “2018 TROYA YILI” na Türk Hava Yolları’ndan büyük destek geldi. 

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olarak 121 ülkeye sefer düzenleyen Türk Hava Yolları 2018 TROYA YILININ tanıtımına özel giydirmeli uçağıyla destek oluyor.

Vali Orhan TAVLI ve Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI’nın katılımıyla Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yeni hangarında düzenlenen tanıtım töreninde “2018 TROYA YILI” temalı özel giydirmeli uçağın tanıtımı yapıldı.

Vali Orhan TAVLI,tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan TROYA’nın dünyanın en önemli antik yapılarından biri olduğunu söyledi.

Vali Orhan TAVLI, “Üzerinde yaşadığımız bu benzersiz coğrafyanın en köklü yapı taşlarından birini teşkil eden bu görkemli arkeolojik değerin muhafazası, günümüze kadar ne denli titizlikle sağlandıysa, bundan sonra da yine bizlerin ve gelecek nesillerimizin bilinçli yaklaşımıyla devam edecektir.” Dedi.

Vali Orhan TAVLI konuşmasında, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın 2018 YILINI , “TROYA YILI” ilân etmesi nedeniyle bir uçağını TROYA temasıyla giydiren ve böylelikle bu uçağın ulaştığı her noktada TROYA’nın ve ülkemizin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacak olan Türk Hava Yolları’na, daima sergilediği milli duruş için teşekkür ediyorum.” Dedi. 

2018 TROYA YILININ ve Troya Antik Kentinin tanıtımına katkıda bulunacak Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI konuşmasında; “Bayrak taşıyıcı havayolu olarak ülkemiz ve değerlerimizin tanıtımına büyük önem veriyoruz. Tarihi, M.Ö. 3000’lere dayanan TROYA, Anadolu’nun destanlara konu olmuş, eşsiz medeniyetlerinden biridir. TROYA temalı uçağımız, sefer yaptığı noktalarda bu eşsiz bölgenin tanıtımına katkı sağlayacak. Tüm dünyayı, TROYA’yı görmeye, ülkemize davet ediyoruz.”dedi.

Vali Orhan TAVLI, günün anısına Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI’ya 57. Alay Sancağı hediye edildi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI da “2018 TROYA YILI” temalı özel giydirmeli uçağın maketini Vali Orhan TAVLI’ya takdim etti.

Yapılan takdimlerin ardından Vali Orhan TAVLI, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI ve beraberindekiler Türk Hava Yolları’nın 2018 TROYA YILININ tanıtımı için özel giydirdiği uçağın kurdelasını kestiler.  


  • Uçak giydirme11.jpg
  • Uçak giydirme 12.jpg
  • Uçak giydirme 13.jpg
  • Uçak giydirme 14.jpg
  • Uçak giydirme 15.jpg
  • Uçak giydirme 16.jpg
  • Uçak giydirme 17.jpg