Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"TROYA HAZİNELERİ" ASIRLIK HASRET BELGESELİ'NİN GALASI YAPILDI.


TROYA HAZİNELERİ ASIRLIK HASRET BELGESELİ'NİN GALASI YAPILDI
Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından desteklenen, yapımcılığı ve yönetmenliğini Nihal Ağırbaş'ın üstlendiği Troya Hazineleri Belgeseli'nin galası yapıldı.
İstanbul Kanyon AVM'de yapılan Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli'nin galasına; Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet ERSOY, Vali Orhan TAVLI, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Vali Yardımcısı Vekili Tahir ŞAHİN, Vali Yardımcısı Vekili Turan YILMAZ, Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp YILMAZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Senaryosu Gazeteci Ömer Erbil tarafından yazılan ve Uluslararası alanda da gösterime girecek olan Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli'nin galasında konuşan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet ERSOY, 2018 yılının Troya Yılı olarak kutlandığını ve bu yılın başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyerek,Tarihi eserleri geri almak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu filmin olmazsa olmazı, en önemli kısmı dünyada gösterilmesini sağlamak. Başarılı bir çalışma" dedi.
Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ ise, yurtdışına kaçırılan Troya Hazineleri ile ilgili hazırlanan belgeselin, eserlerin çıkarıldığı yere geri dönmesine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi. “Troya Yılı’nın en büyük projesiydi. 10 Ekim’de Troya Müzemizi açtık. Yaklaşık 75 milyona mal olan müzemizin halka açılışı gerçekleşti. Önümüzdeki günlerde protokol açılışı da gerçekleşecek. Sayın Bakanımız ile birlikte il müdürleri, kazı başkanları ile Ankara’da bakanlıkta bir toplantı vardı. Sayın Bakanımızda müzenin açılışına çok yakın zamanda geleceklerini ifade ettiler. Büyük ihtimalle Sayın Cumhurbaşkanımızda açılışlarda bulunacaklar. Troya Yılı ile birlikte hedefimiz şu anda 600 bin ziyaretçi. Türkiye’de ören yerlerinin içerisinde en çok ziyaretçi alma anlamında dördüncü sıradayız. Türkiye cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılında 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir hedefleniyor. İşte Çanakkale’de bu hedeflere ulaşmada yeterli potansiyele sahip bir il. Burada da bu rakamlara ulaşmada hedefimiz o yıllarda 1 milyon. Bununla birlikte Troya Müzemiz de açıldı. Müzemizin açılışı da buna çok büyük bir katkı sağlayacak. Ben birçok etkinliğin Troya Yılı ile birlikte başlayıp, önümüzdeki yıllarda da gerçekleşeceğini düşünüyorum. Troya Yılının içerisinde, Troya Hazineleri Belgeselinin de çok kıymetli bir çalışma olduğunu değerlendiriyorum. Hem ülkemize hem de uluslararası arenada Troya’nın tanıtımına büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum”.
Troya'daki eserleri yurtdışına kaçıran Heinrich Schliemann'ın kazı notları, hatıraları ve kitaplarından derlenerek hazırlanan Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseliyle Troya ya ait hazinelerin iadesiyle ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.


  • Troya Hazineleri 11.jpg
  • Troya Hazineleri 12.jpg
  • Troya Hazineleri 13.jpg
  • Troya Hazineleri 14.jpg
  • Troya Hazineleri 15.jpg
  • Troya Hazineleri 16.jpg
  • Troya Hazineleri 17.jpg
  • Troya Hazineleri 18.jpg