Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY'DAN TROYA MÜZESİ'NE ZİYARET


Çanakkale Kara Savaşları'nın 104'üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak üzere Çanakkale'ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Çanakkale Merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içerisinde yer alan Troya Müzesi'ni ziyaret etti.

Troya Müzesi’nde incelemelerde bulunan Bakan ERSOY’a, Çanakkale Valisi Orhan TAVLI, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Gültekin YILDIZ, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk SEMİZOĞLU, ÇATOD Başkanı Armağan AYDEĞER, TURSAB Körfez Başkanı Ahmet ÇELİK ve beraberindekiler eşlik etti.
Troya Müzesi’nde bulunan eserleri titizlikle inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Müze Müdürü Ali ATMACA’dan bilgi aldı.
Gazetecilere açıklama yapan Bakan ERSOY, geçen yıl açılan Troya Müzesi'ni gezme fırsatı bulduğunu söyledi.
ERSOY, 2018 Troya Yılı'nın turizmde etkili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Özellikle Çanakkale ve bu bölgeye gelen misafir sayısında çok ciddi artışlar oldu. Hem yerli hem de yabancı turist sayılarında yüzde 50'ye varan artışlar oldu. Etkisi bu yıl da devam ediyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici. Zaten devam etmesini bekliyorduk. Özellikle Asyalı turistlerde ve eskiden gelen fakat sonradan sayısı düşmüş olan Batılı turistlerin sayısında da bu yıl ciddi artışlar var, 3 aylık verilere bakıldığı zaman. Bu sene de biliyorsunuz 'Göbeklitepe Yılı'. Demek ki bu yıllar etkili oluyor. Hem bölgelerin, yörelerin Türkiye'deki tanıtımı hem de dünyadaki tanıtımı açısından çok önemli sonuç aldığımız aktiviteler."
"YABANCI TURİST ARTIŞI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE"
Bakan Ersoy, artışın Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
"Ülkede mesela 'Troya Yılı' ilan ettiğimiz zaman, tanıtımın merkezine bunu koyuyoruz. Bütün dünyada yaptığımız tanıtımlarda önceliği oraya çıkarıyoruz. Açıkçası da dünyada ses getirecek mümkünse UNESCO projelerinin olmasını da tercih ediyoruz. UNESCO Kalıcı Miras Listesi'nde yer bulmuş bir ürün olmasını tercih ediyoruz. Türkiye olarak kalıcı miras listesine 77 adayımız var. Bakanlık olarak bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz çünkü çok sayıda var. Artık bir komisyon tarafından çok ciddi bir elemeyle seçilmesini istiyoruz. Çünkü her yıl bir tane girebiliyor."
Bakan ERSOY, listeye devamlı ürün konulması durumunda bazı projelerin 100 yıl beklemesi gerektiğine işaret ederek "Herkes tarafından kabul görecek bir komisyon ile aday bölgelerin artık o komisyon tarafından gösterilmesini isteyeceğiz. Bununla ilgili bir çalışmayı bu yıl içinde yapmayı planlıyoruz. Ama etkisi oluyor mu? Çok fazla etkisi oluyor. Sürdürebilir bir etkisi oluyor. Geçen yıl 'Troya Yılı' bitti, bıçak gibi kesildi mi? Hayır, bu yıl da yine Türkiye ortalamasının üzerinde yabancı turist sayısında 3 aylık verilere baktığımızda artış var. Demek ki etkisi birkaç yıl sürüyor." ifadelerini kullandı.
YURT DIŞINDAKİ HAZİNELERİN GETİRİLMESİ İÇİN ÖZEL EKİP
Bakan ERSOY, "Yurt dışındaki Truva hazinelerinin geri getirilmesiyle ilgili çalışmalar ne aşamada?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
"Sadece Truva hazineleriyle ilgili değil, aslında tüm yurt dışında tespit edebildiğimiz hazinelerle ilgili bir çalışma var. Birkaç ay içinde bununla ilgili bir çalışma daha başlattık. Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'nü 'Kaçakçılık Daire Başkanlığı' şekline getireceğiz. Bununla ilgili kararname hazırlandı, gönderdik. Yani orada çalışan ekip sayısını 3-4 katına çıkaracağız. Bütçelerini de 3-4 katına çıkaracağız. Çok fazla eser var ve yoğun bir şekilde çalışma gerektiriyor. Önemli olan yurt dışına çıkmasını engellemek. Çıktıktan sonra getirmek yıllar sürüyor ve çok da maliyetli. Gerçekten kendini adamış bir ekibin de bunlarla ilgilenmesi lazım. Bizim ekibimiz çok başarılı. Bakanlığımızda bu işe adanmış insanlar var."
Müze ziyaretinin ardından Tevfikiye köyünü ziyaret eden Bakan ERSOY, köylülerle oturup sohbet etti. 
Ziyaret sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ, Bakan ERSOY’A Çanakkale’ye özgü kültürel bir zenginliği olan at başlı seramik testi hediye etti.  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 11.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 12.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 13.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 14.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 15.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 16.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 17.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 18.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 19.jpg
  • Bakan Ersoy'un Ziyareti 21.jpg