Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

YILIN EN BAŞARILI MÜZESİ : TROYA MÜZESİ

14 Şubat Cuma Gecesi İstanbul Florya’da bulunan Crown Plaza’da düzenlenen “Attraction Star Awards” yarışmasında yaklaşık 80 Müze arasında mücadele veren Troya Müzesi, Jürinin oyları ile “En Başarılı Müze” seçildi.
Sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek yarışması “ATTRACTION STAR Awards 2020 – bu yıl 7. kez organize edildi. Her yıl ATRAX Fuarı kapsamında sektörün en başarılı ürün ve projelerini ödüllendiren yarışma, sektörün gelişimine katkı sağlayarak sektörün daha nitelikli ürün ve hizmetler sunmasına, toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha fazla değer yaratmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

“DÜNYANIN EN ESKİ VE EN POPÜLER MARKASI: TROYA”

Troya Müzesi’nin ödülüne almak üzere İstanbul Florya’da düzenlenen ATRAX Fuarı Gala Gecesi’ne Çanakkale Vali Yardımcısı Hasan ONGU, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil AGAS, Çanakkale Kurul Müdürü Çağman ESİRGEMEZ ve Troya Müzesi Müdür Rıdvan GÖLCÜK katıldı.
En Başarılı Müze ödülünü vermek üzere sahnede organizasyon adına yer alan Nergis ASLAN, “ Katılımın ve çekişmenin en yoğun olduğu kategori bu oldu fakat sonunda muhteşem bir müze ödülü kazandı” dedi.
Ödülü almak için sahneye çıkan Troya Müzesi Müdürü Rıdvan GÖLCÜK; “ Henüz 1 yaşında bir Müzeyiz. Fakat arkamızda Homeros var, İlyada var, Anadolu toprakları var. Troya yaklaşık 2700 yıllık bir marka adeta. Dünyanın en eski ve en popüler markalarından biri. Biz Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü’nde kurulduk. Köyün nüfusu 438. Ve 438 kişilik bu köye Troya ismi geçen yıl yaklaşık 750 bin kişi çekti. Bu ödülü Bakanlığımız adına, Çanakkalemiz adına, Anadolumuz adına, Hektor adına alıyorum. Troya efsanesi devam ediyor.” dedi.

“AVRUPA’DA YILIN MÜZESİ OLACAĞIZ”

Çanakkale Vali Yardımcısı Hasan Ongu; “ 18 Mart 2019’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılan Troya Müzemiz yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bu ödülü Çanakkale’mize, Müzemize kazandırdığımız için çok mutluyuz. Troya Müzesi Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında finale kalarak Ülkemizi temsil ediyor. Umut ediyoruz ki Cardiff’ten başarı ile döneceğiz. Troya Müzemizin bu günlere gelmesini sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.” dedi.

“İLK VE TEK OLACAK”

En Başarılı Müze ödülünü alan Troya Müzesi Avrupa’da da Yılın Müzesi Ödülü’nde finale kalmıştı. 29 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Cardiff’te yapılacak finale yoğun hazırlıklarını sürdüren Troya Müzesi şayet bu ödülü de alması durumunda “En Başarılı Müze” ve “Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü” nü alan ilk ve tek müze olmayı başaracak.

Biz başardık. Troya başardı. Çanakkale başardı.
Troya Müzesi “En Başarılı Müze” seçildi. 14 Şubat Cuma Gecesi İstanbul Florya’da bulunan Crown Plaza’da düzenlenen “Attraction Star Awards” yarışmasında yaklaşık 80 Müze arasında mücadele veren Troya Müzesi, Jürinin oyları ile “En Başarılı Müze” seçildi.
Cumhurbaşkanlığımıza, Bakanlığımıza, Valiliğimize sonsuz teşekkürler.
Şimdi sıra Cardiff’te…

We did it. Troy succeeded. Canakkale succeeded.
Troya Museum was selected as the “Most Successful Museum”. Troy Museum, which struggled between 80 Museums in the "Attraction Star Awards" held at Crown Plaza in Florya, Istanbul on Friday, February 14, was selected as the "Most Successful Museum" by the votes of the Jury.
Endless thanks to our Presidency, Ministry and Governorship.
Now it's time for Cardiff…

  • Yılın En Başarılı Müze 11.jpg
  • Yılın En Başarılı Müze 12.jpg
  • Yılın EN Başarılı Müze 13.jpg
  • Yılın En Başarılı Müze 14.jpg
  • Yılın En Başarılı Müze 15.jpg
  • Yılın En Başarılı Müze 17.jpg