Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 100. YILINDA "AKİF" BELGESELİ TBMM'DE

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 100. YILINDA “AKİF” BELGESELİ TBMM’DE

İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. Yıldönümü olması münasebetiyle 2021 “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edilmiştir.
 
İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinlikleri kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP’un himayelerinde “Akif” Belgeselinin gösterimi Türkiye Büyük Millet Meclisi Tören Salonunda yapıldı.
 
Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u anmak, anlamak ve gelecek nesillere tanıtmak amacıyla hazırlanan Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde geçirdiği çocukluk yıllarını konu alan “Akif” Belgeseli gösterimine; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP, TBMM Başkanlık Divanı Üyeleri, Vali İlhami AKTAŞ, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bülent TURAN, Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek eski ve yeni milletvekilleri ile meclis personeli katıldı.
 
“Akif” Belgeseli gösterimi açılış programında; TBMM Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP, İstiklal Şairi Mehmet Akif'in daha yakından tanınmasına vesile olacak sergilerin, bir hafta süreyle Meclis'te açık olacağını bildirdi.
 
TBMM Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP, Çanakkale Valiliğince hazırlanan Mehmet Akif Ersoy'un balmumu heykeli ve Bayramiç "Mehmet Akif Evi" maketi ile Milli Şair'e ait çeşitli belgelerin sergide görülebileceğini kaydetti.
 
Mehmet Akif Ersoy'un, Aralık 1873'te İstanbul'un Fatih ilçesi Karagümrük semti Sarıgüzel Mahallesi'nde dünyaya geldiğini anlatan TBMM Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
Nüfusa kaydı doğumundan sonra babasının imamlık yaptığı ve ilk çocukluk yıllarını geçirdiği Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde yapıldığı için nüfus kayıtlarında Akif'in doğum yeri Bayramiç olarak görünür. Mehmet Akif'in nüfus cüzdanında doğum yeri Bayramiç olunca Çanakkaleliler de Milli Şairimizi daha fazla sahiplendiler. Haksız da sayılmazlar. Akif, elbette Milli Şairimiz olması hasebiyle şehir fark etmeksizin sahiplenilmiştir. Akif, ünü memleketimizi aşan bir şairdir. Rumeli'de, ata yurdu Asya'da, Orta Doğu'da İslam ümmetinin kalbindedir. Ancak Çanakkaleliler için ayrı bir yeri olduğu da gerçektir. Bu minvalde gelecek nesillere bırakacağımız 'Akif' belgeselinin Çanakkale'mizden çıkmasını da ayrıca değerli ve anlamlı buluyorum. Çanakkale ruhunun yaşaması ve yaşatılması demek olan bu kültürel ve sanatsal faaliyetlerin çeşitlenerek, zenginleşerek devamını diliyorum."
 
Şüheda ve üdebayı rahmet ve minnetle anan TBMM Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP, Çanakkale Valiliğine, belgeselin yönetmeni Nihal Ağırbaş ve ekibine ve programın düzenlenmesine katkı sunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'a teşekkür etti.
 
Vali İlhami AKTAŞ da milletlerin tarihinde abidevi değerde şahsiyetlerin olduğunu, genç nesillerin iyi yetişmeleri ve geleceğe güvenle bakmaları için bu şahsiyetlerin hatırlanması gerektiğini vurguladı.
 
Vali İlhami AKTAŞ, Mehmet Akif Ersoy'un unutulmaması ve geniş kitlelere anlatılması gereken en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu, milletin zor dönemlerinde, özellikle milli mücadelede aktif bir rol aldığını ve İstiklal Marşı'nı bu şartlar altında yazdığını belirtti.
 
“Akif” Belgeselinin Yönetmeni Nihal Ağırbaş da Mehmet Akif Ersoy'un bağımsızlık mücadelesinde etkisinin tartışılmaz olduğunu belirtti. Ağırbaş, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un milli mücadelenin en önemli neferlerinden biri olduğuna işaret ederek, "Bu ülke için yaptıklarını anlatmaya kalksak onlarca belgesel yetmez" dedi.
 
Nihal Ağırbaş, belgesel ile Akif'in nasıl bir aile ve ortamda yetiştiğine ışık tutmaya çalıştıklarını ifade etti.
 
Program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ilk kez bir belgesel film için okuduğu “Resmim İçin” isimli şiirin de yer aldığı, yönetmenliğini ve yapımcılığını Nihal Ağırbaş’ın üstlendiği vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde geçirdiği çocukluk yıllarını konu alan “Akif” Belgeseli izlendi.
 
2021 "İstiklal Marşı Yılı"nda Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun bir bölümünün geçtiği Kazdağı’nın eteklerindeki Bayramiç ilçesinde çekilen "Akif" adlı belgesel büyük ilgi gördü.

http://www.canakkale.gov.tr

  • cumhurbaskanimiz-sayin-recep-tayyip-erdogan-100yilinda-istiklal-marsi-sergisinin-acilisini-yapti-_1_.jpeg
  • İstiklal Marşı Yıl Dönümü.jpg