Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Koromuz

KURUCU KORO ŞEFİ VEYSEL MASHAR YAVAŞ’IN ÖZGEÇMİŞİ:
TÜRK SANAT MÜZİĞİ KORO YÖNETİMİ ŞEMASI İÇİN TIKLAYINIZ
 
    

TSM.KORO ŞEFİ VEYSEL MASHAR YAVAŞ ' IN ÖZ GEÇMİŞİ

Veysel Mashar Yavaş 25 Kasım 1948 yılında Çanakkale Ayvacık Gülpınar Beldesine doğdu. İlk öğrenimini Gülpınar'da bitirdi. 16 yaşında iken tek başına İzmir Manisa ve Akhisa'da inşaat işçisi ve kamyon muavini olarak çalıştı. Onsekiz yaşında Profosyonel Ehliyet aldı. Bir yıla yakın İzmir şehir içinde münübüs şöförlüğü yaptı. Askerliğini Komutan şöförü olarak yaptı, askerken Ağır vasıta ehliyeti aldı. Askerlik dönüşü Tır ehliyeti aldı.

09 Eylül 1973 yılında Birsen hanımla hayatını birleştirdi. Bir çocuk babasıdır. (Oğlum Ümit Yavaş halen Kıdemli Tabip Albay olarak MSB. Gn.Kurmay Sağlık Daira Başkanlığında Sağlık Şb.Md. olarak görev yapmaktadır)

Veysel Mashar Yavaş 1974 yılında şöför olarak MSB.Nato ENF.Dairesinde göreve başladı. Çalışırken Orta okulu iki yılda dışarıdan bitirdi. Dört yılda Eskişehir Atatürk Akşam Lisesini bitirdi.

Akabinde Dört Yıllık Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. 30 yıl çalıştığı dairesinde idari kademelerde görev yaptı.

1982 yılında Eskişehir Halk Eğitim Merkezi Türk Sanat Müziği Kurucu koro şefi (bestekar) Hüseyin Erbay Hocamdan, Ud,Nota,ve solfej dersleri aldım. Akabinde ayni koroda amatör udi olarak Mesai saatleri dışında onyedi yıl görev yaptım.

2002 yılında emekli oldum. Çanakkale'ye yerleşti, dokuz yıl korolarda udi ve yönetici olarak görev yaptı.

15 Mayıs 2013 yılında arkadaşlarıyla birlikte TSM.

(Terennüm) korosunu kurdum. Bir yıl süreyle Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) korosunun şefliğin yaptı.

16.EyIüI 2014 tarihinde Çanakkale Valiliği İl Kültür Md.lugu nün onayı ile Çanakkale İl Kültür Müdürlüğü TSM. Korosu adını aldı. Halen bu koronun şefiğini sürdürmektedir.