Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

78. İzmir Enternasyonel Fuarının Onur Konuğu İli Çanakkale

    İzmir Enternasyonal Fuarı, bazı araştırmacılara göre, "Cumhuriyet tarihinde yaratılan en büyük marka", bazı yazarlara göre, "Büyük bir okul" bazılarına göre, "Bir ışık seli", kimi katılımcılara göre, "Türk ekonomisinin sembolü", kimilerine göre bir "Sevgili", bazen de, "Barışın anlamını artıran sevgi alanı" dır.

    Türkiye'nin ilk fuarı olan İEF ülkemizi Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Derneği'nde temsil eden ilk fuardır. Geçmişte ve bugün üstlendiği misyon ile ülkemizin ekonomik, tarihsel, kültürel ve sosyal aynası olmakta, her yıl 60'a yakın ülkeyi, bini aşkın firmayı, 1,5 milyona yakın ziyaretçiyi konuk etmektedir.

    2005 yılında uygulamaya konulan "Onur Konuğu İl" uygulaması kapsamında78. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI ONUR KONUĞU İLİ "ÇANAKKALE" seçilmiştir.

    Deniz, Tarih ve doğanın buluştuğu İlimizin tüm değerlerini Fuarda eksiksiz tanıtmayı amaçlamaktayız.

    Her mevsim ayrı bir güzelliği sunan Çanakkale, içinden deniz geçen coğrafyasıyla, topraklarının bereketiyle, tarihi ihtişamıyla, antik, doğal ve modern bir kentimizdir.

    UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Miras Listesine aldığı Troia ile Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı Gelibolu Tarihi Milli Parkımız tüm dünyanın bildiği değerlerimizdir. Alternatif Turizm seçenekleri, Assos, Bozcaada, Gökçeada, Parion ve Apollon Smintheon ile Çanakkale zengin bir mitolojik geçmişi de ev sahipliği yapmaktadır.

    Tarih boyunca önemli kültürlere sahne olan İlimizde halkın sosyo-kültürel faaliyetlere ilgisi büyüktür. Çanakkale ili tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile önemli bir kültür turizm potansiyeline sahiptir. Çanakkale Savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Troia, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiği olan ilimiz iç ve dış turizmde önemli bir yer almaktadır.

    İnsanının misafirperliği, bozulmamış doğası, özgün yapıları, antik kentleri, tarihi surları, şehitlikleri, sivil mimarlık örnekleri ile mavi bayraklı temiz sahil ve plajları, büyüleyici adaları, kaplıcaları, ılıman iklimi, çeşitli tarımsal ürünleri, yöresel yemekleri, taze ve çok çeşitli balıkları, el sanatları, folkloru ve sanatçıları ile ülkemizin kültür ve turizm merkezlerinden biridir.

    Ege'nin incisi İzmir aracılığıyla dünyaya açılan 5. konuk il olacağız. Bunun kentimiz için önemli bir fırsat olduğunun bilinci ile İlimizi yakışır bir şekilde tanıtılmasının sağlanmasını amaçlamaktayız.