Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çanakkale Esintisi Londra, Helsinki ve EMİTT 2010 da.

       Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi HAZNEDAR, 9 - 12 Kasım 2009 tarihleri arasında Londra'da düzenlenen "World Travel Market (WTM) 2009" fuarına katıldı.
       İngiltere'nin Başkenti Londra'da düzenlenen Dünyanın en büyük ikinci turizm fuarı olarak kabul edilen "World Travel Market (WTM) 2009" fuarında İlimiz'in tarihi, turistik ve doğal zenginlikleri tanıtıldı.
       Kuzey Avrupa'nın en önemli fuarlarından biri olan ve Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen "Matka Nordic Travel Fair"  Fuarına Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi HAZNEDAR katılmıştır. 70 Ülkeden 1200 katılımcı'nın yer aldığı fuarda kentimiz en iyi şekilde tanıtımı yapılmıştır.
       11 - 14 Şubat 2010 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahay (EMİTT) Fuarı'na Çanakkale Valiliği koordinatörlüğünde; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak İlimizin tarihi, turistik ve doğal zenginlikleri tanıtıldı.
       Çanakkale'nin yaklaşık 5000 yıılık geçmişi ile kültür, tarih kenti olmanın yanı sıra Homeros'un İlyada'sındaki gibi antik kültür hazinelerinin destanlarla beslenip gerçekliğe ulaştığı büyülü tarihi mekanları hakkında bilgi verildi.
       Fuarda; Paris'in Helena'ya olan aşkı için Mitolojide 10 yıl süren Troia Savaşı'nın simgesi olan Troia Atı maketi büyük ilgi gördü.
       İl Müdürlüğümüz'ün katılmış olduğu bu fuarlar da İlimizi tanıtıcı kitap, broşür, harita ve benzeri yayınlar ile birlikte Çanakkale'nin simgesi olan Troia Atı, Şehitler Abidesini sembolize eden  rozet, anahtarlık, magnet v.b. hediyelik eşyalar ziyaretçilere dağıtılmıştır.