Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çanakkale'miz 06 - 07 Mart 2010 tarihinde Avustralya'nın Sidney Şehrinde

        Çanakkale bu yıl 95. yılını kutlayacağımız 18 Mart 1915 Çanakkale deniz ve kara savaşlarına ev sahipliği yapan, İstiklal savaşımızın "Önsözü"nün yazıldığı, Milletçe önem ve değerinin farkında olduğumuz İlimizdir. Çanakkale tüm ülke insanının bir dua gibi bildiği "dur yolcu" şiirinin yazılma ikliminin yaşandığı, Mustafa Kemal'in savaşta hayatını kaybeden Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz askerlei için "Evlatlarınız bize emanettir. Onlar bizim evlatlarımızla bu topraklarda sonsuza dek koyun koyuna yatacaklardır" dediği barşı ve dostluk coğrafyasının da adı ve adresidir.
        Yakın geçmişten gelen bu önem ve özelliği yanında Çanakkale ünlü tarihçi Hemeros'un İlyada ve Odeysseia destanında ifade ettiği gibi efsanevi Troia savaşının yaşandığı mitolojik Troia antik kentininde bulunduğu İlimizdir. UNESCO'nun dünya kültür mirası listesinde olan "Troia" tüm dünyanın bildiği mitolojik bir değerdir. Çanakkale İli bu özellikleri nedeniyle bir "yerli" ve "evrensel" değerler toplamıdır.
       Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi HAZNEDAR 06-07 Mart 2010 tarihlerinde Avustralya'nın Sidney şehri'nde  yapılacak olan Sidney Travel Expo Fuarı'nda önemi ve değeri hiç tartışmasız tüm ülkece bilinen ilimizin tanıtımını yapacaktır.