Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY'ın Turizm Haftası Kutlama Mesajı

      
       Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olan turizm, ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra kültürlerin birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araçtır.

       Bakanlığımız Türkiye'yi dünya çapında bir turizm markası yapmak amacıyla doğaya, tarihe ve bütünüyle çevreye duyarlı bir anlayışla sürdürülebilir ve rekabetçi bir turizm politikası uygulamaktadır.

       Geçtiğimiz yıl yürütülen turizm politikalarının ve isabetli kararların olumlu sonuçlarını aldık. Dünya turizm örgütü raporuna göre, küresel krizin etkisinin her alanda hissedildiği bir yıl olan 2009 yılında turist sayısında geçen yıla göre %4.3 oranında azalma meydana geldi. Dünyadaki bu eğilimin aksine ülkemizi 2009 yılında ziyaret eden yabancı sayısı %2.81 artış göstererek 27 milyonu geçti. Türkiye, önde gelen turizm ülkeleri arasında geçen yılı artıyla kapatan tek ülke olarak önemli bir başarıya imza attı.

       Şimdi; bu başarıdan hız ve ilham alarak tanıtımda, alt yapıda, ülkemizin doğal ve tarihsel güzelliklerine sahip çıkmak konusunda daha büyük bir gayretle çalışarak, Türkiye'nin turizmden daha çok gelir elde etmesini hedefliyoruz. Dünyanın ve Avrupa'nın ekonomik krizi geride bırakmasıyla bu yıl Türkiye'nin turist sayısının daha da artacağını umut ediyoruz.

       Bu düşüncelerle Turizm Haftası'nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.                                                                                                                              Ertuğrul GÜNAY
                                                                                                                        Kültür ve Turizm Bakanı