Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Şinasi HAZNEDAR'ın Turizm Haftası Kutlama Mesajı

                                           
    
Turizm, toplumların ve kültürlerin birbirlerini tanıma, anlama ve kaynaşma isteği kadar kendi değerlerini de evrensel bilinme ve görünmeye çıkarma, farkındalık yaratma çabasıdır. Bu nedenledir ki Turizm günümüzde tüm ülkelerin önemsediği ve yüksek ekonomik getirisi olan bir faaliyettir.

 

Doğal, arkeolojik, tarihsel, geleneksel ve güncel tüm değerlerimizle kendimizi dünyaya açtığımız kapı olan Turizm, Türkiye’nin en şanslı olduğu alanlardan biridir.

 

Çanakkale, yakın tarihi, mitolojik geçmişi ile Turizm ve Kültür sevdalılarının vazgeçemediği bir ilimizdir.

 

  Gelibolu Tarihi Milli Parkı ile yakın tarihi geçmişi, Troia savaşlarının geçtiği Troas bölgesiyle de mitolojik geçmişi tüm dünyanın ilgisini çeken bir kent Çanakkale. Doğal çevresi, denizi, kirlenmemiş kıyıları ve Bozcaada, Gökçeada gibi saklı cennetleri ile günümüz insanının vazgeçemediği tatil değerlerini de karşılamakta. Alternatif Turizm çeşitliliğine sahip, her geçen gün tatil ve turizm seçeneklerini çeşitlendirerek dünyanın ilgisine sunan Çanakkale 5000 yıllık tarihiyle ilginç bir kent. 

   Turizm Haftasının Çanakkale değerlerinin tüm dünyaya anlatıldığı bir hafta olması temennisiyle kutluyor, bu kentte yaşayan ve bu kenti yönetenlerin kentteki kültürel ve tarihi birikimlere sahip çıkmaları yönündeki çabalarına da teşekkür ediyorum.                                                                                                   Şinasi HAZNEDAR
                                                                                    Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü