Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

29. Müzeler Haftası Kutlamaları

    18 - 24 Mayıs tarihleri arasında 29. su düzenlenen “Müzeler Haftası” kutlamaları Arkeoloji Müzesinde gerçekleştirildi. 

    29. su kutlanan “Müzeler Haftası” programına Vali Abdulkadir Atalık, Vali Yardımcısı Ali Partal, Müze Komutan Vekili Deniz Binbaşı Mehmet Çalışkan, Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Profesör Doktor Nurettin Arslan, Tıp Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Muammer Karaayvaz, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sevim Ateş, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Fehmi Seval, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Tevhid Kekeç, Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Arkeolog Özgür Çavga, Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Muzaffer Kutlu ile Medya ve Tanıtım Sorumlusu Jülide İskenderoğlu, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Nurkan Şanda, Çanakkale Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karakaş ve Okul Müdürü Mustafa Yetişti, Kamu Kurum ve Kuruluş Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Akademisyenler, bir çok Arkeolog, Müze ve Müdürlük Personeli ile birçok öğrenci katıldılar. 

    Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan hafta kutlamaları açılış konuşmaları ile devam etti.    
                                       

    Konuşmaların ardından Vali Abdulkadir Atalık  ve Vali Yardımcısı Ali Partal ile beraberindekiler, Çanakkale Özel İlköğretim Okulu Müdürlüğünün düzenlediği “ÇocukGözüyle Mozaik Sanatı” ve ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Hakan Daloğlu Mozaik Atölyesinin hazırladığı “Geçmişten Geleceğe Zamana MeydanOkuyan Sanat: Mozaik” isimli sergilerin açılışını yaptılar. Vali Abdulkadir Atalık ve protoköl ile konuklara, Çanakkale Koleji Öğretmeni ve Yardımcı Doçent Doktor Hakan Daloğlu eserleri tanıtırken, Müze içi yeni düzenlemelerin gezilmesinde ise Müze Müdür Vekili Özgür Çavga bilgiler verdi. Müzeyi gezi esnasında mozaik taşını çekiçle döverek eserlerin nasıl çalışıldığını uygulamalı bir şekilde  anlatan Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Hakan Daloğlu,  başta Vali Abdulkadir Atalık olmak üzere beraberindeki konuklar tarafından  ilgi ile izlendi. 

    Güzel Sanatlar Lisesi Oda Orkestrasının “Müzik Dinletisi” eşliğinde başlayan “Müzeler Haftası” kutlamaları düzenlenen kokteyl ile devam etti. Ayrıca hafta etkinlikleri kapsamında açılışları gerçekleştirilen sergilerde yer alan eserler bir ay boyunca Arkeoloji Müzesinde sanatseverlerin beğenisine sunulmaya devam edecek.