Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY Çanakkale'de

    Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park'ından incelemelerde bulunmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ile birlikte helikoperle 22 Mayıs 2010 Cumartesi günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY İlimize geldi.
    Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'ni ve Çanakkale SAvaşı'nı anlatan bir panoramik müze çalışmasını yürüttüklerini belirterek, "İstanbul'da Topkapı'da 1453 Panaroma Müzesi geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ'ın büyük gayretleri ile ve yapımcı arkadaşların da büyük bir mahareti ile ziyarete açıldı. Bu sayede İstanbul'da büyük ilgi görev yeni bir müze kazandık. Ondan ışık alarak Çanakkale'de de böyle bir müze yapılması konusunda uzun bir süredir düşüncemiz vardı. Bunu Sayın Başbakanımız da yakından takip ediyor. Burada yer seçimi konusunda yerinde bir gözlem yapmamız gerekiyordu. Dün Ankara'da Sayın Başbakanımız bu yerin bir an önce tespitinin yapılmaısnı bizden istedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda daha bilgili olduğu için onunla ve yapımı üstlenecej arkadaşlarımızla birlikte buraya geldik. Eceabat Kilitbahir çevresinde birkaç alternatif var. Bu yerler olabilecek gibi gözüküyor. Gerçekten boğazdan geçen gemilerin gece ve gündüz görebilecekleri güzergahta olacak bu müze. Burası Çanakkale savunmasını ve Çanakkale Deniz Zaferi'ni binlerce metrekarelik bir alan içinde 360 derecelik bir açı içinde sergileyebilecek bir müze olacak. 1 yıldan daha kısa bir süre içinde 18 Mart 2011 törenleri öncesine burayı yetiştirmek isdtiyoruz. Bu kadar kolay olmayabilir ancak, bunu yetiştirmeye çalışıcağız. Bugün bu sebeple önemli bir adım atmış olduk" dedi.
    Yapılan konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul GÜNAY, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ile birlikte öğle yemeği yedikten sonra saat 16:00 sıralarında İlimizden ayrıldı.