Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Evliya Çelebi'nin Dünyası Harita Sergisi

  • Evliya


       2011, Türk ve Dünya kültür tarihi açısından son derece önemli bir şahsiyet olan Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılıdır. Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür  Kuruluşu UNESCO'nun 2011 yılı anma ve kutlamalar listesinde "Evliya Çelebi'nin 400. Doğum Yıldönümü" resmi olarak ilan edilmiştir.
       Evliya Çelebi İstanbul 'dan başlayarak Anadolu, Kafkaslar, Güney Rusya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da 40 yıl süreyle 30 dan fazla ülke ve 100 den fazla şehri sadece gezmekle kalmayıp gördüklerini büyük bir anlatım ustalığıyla kaydetmiştir.
       Evliya Çelebi'nin 17. Yüzyılda kaleme aldığı Seyahatnamesi, çağının sosyal, iktisadi, antropolojik ve folklorik kaynağı olması ötesinde belkide dünya kültür mirasının envanter bilgilerinin kapsaması ve pek çok ülkenin tarihini aydınlatması bakımından önemli bir kaynak özelliği taşımaktadır.
       Kültür ve Turizm Bakanlığı 2011 yılında yürütülecek kampanyayla Türk ve Dünya kamuoyuna Evliya Çelebi'nin tarihimizdeki ve kültürümüzdeki yerinin renkli ve etkili bir dille tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla "Evliya Çelebi'nin Dünyası Harita Sergisi'ni" 81 İlimizde açmayı planlamaktadır.
       Ülkemizde yoğun ilgi çeken ve 27 parçadan oluşan bu sergi İlimizde 19.09.2011 Pazartesi günü saat 17.30'da Yalı Hanında açılacaktır. Sergi 23.09.2011 tarihine kadar devam edecektir.